Četrtaktu iekšdedzes dzinēja darbības princips

Par četrtaktu dzinēju to sauc tādēļ, ka tā darbība tiek sadalīta četrās daļās - četrās taktīs. Tā darbība noris divos pilnos kloķvārpstas apgriezienos (720 grādi), jo darba gājiens noris tikai katra otrā kloķvārpstas apgriezienā. Dzinējs sastāv no cilindra, kloķvārpstas, virzuļa, klaņa (tas savieno kloķvārpstu ar virzuli) vārstiem (diviem vai četriem) un aizdedzes sveces, kas aizdedzina degmaisījumu.

Dzinēja darbība noris četros taktīs:

·        1.takts – ieplūde. Kloķvārpstai griežoties, virzulis pārvietojas no augšējā sastinguma punkta uz apakšējo sastinguma punktu. Cilindrā virs virzuļa rodas retinājums, un pa atvērto ieplūdes vārstu svaigais degmaisījums no karburatora tiek iesūkts cilindrā. Virzulim nonākot apakšējā sastinguma punktā, ieplūdes vārsts aizveras un svaiga degmaisījuma ieplūde tiek pārtraukta.

 

·        2.takts – kompresija. Kloķvārpstai griežoties tālāk, virzulis pārvietojas no apakšējā sastinguma punkta un augšējo sastinguma punktu. Tā kā abi vārsti ir aizvērti, cilindrā iesūktais degmaisījums tiek saspiests t.i., sagatavots degšanai. Kompresijas takts laikā pieaug ne vien spiediens, bet arī degmaisījuma temperatūra. Takts beigās starp aizdedzes sveces elektrodiem pārlec elektriskā dzirkstele, kas aizdedzina degšanai sagatavoto degmaisījumu.

·        3.takts – darba gājiens. Virzulim tuvojoties augšējam sastinguma punktam, starp cilindrā ieskrūvētās aizdedzināšanas sveces elektrodiem pārlec elektriska dzirkstele un aizdedzina saspiesto gāzes maisījumu. Maisījuma sadegšanas rezultātā temperatūra cilindra iekšpusē stipri pieaug.

·        4.takts – izplūde (izgrūšana). Spara rata inerces dēļ kloķvārpsta turpina griezties un pārvieto virzuli no apakšējā uz augšējo sastinguma punktu. Izplūdes takta laikā izplūdes vārsts tiek atvērts un, tā kā sadegšanas gāzu spiediens ir augstāks par atmosfēras piedienu, tās izplūst no cilindra. Arī virzulis savā kustībā uz augšu palīdz izgrūst sadegšanas gāzes no cilindra. Takta beigās izplūdes vārsts tiek aizvērts, bet atveras ieplūdes vārsts un aplūkotais darba cikls atkārtojas.